پرش لینک ها

کارگاه آموزشی

طراحی سرجیکال گاید

این مقاله با هدف افزایش دقت در زمان جراحی و تقویت بهبودی پس از عمل، به بررسی تکنیک‌های طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت می‌پردازد. ایمپلنت دندان نشان‌دهنده پیشرفت قابل توجهی در دندانپزشکی است که به طور فزاینده‌ای در جهت رفع نگرانی‌های مختلف بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه ایمپلنت‌های دندان به دلیل دوام و مزایای زیبایی‌شناختی خود شهرت زیادی پیدا کرده‌اند؛ با این حال، مانند هر روش دیگر جراحی، دارای چالش‌هایی از قبیل قرار دادن نادرست پایه ایمپلنت، آسیب بالقوه عروق عصبی، و غیره است.
بنابراین، آموزش طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت، اثربخشی و کیفیت درمان‌ را افزایش می‌دهد و در نتیجه مراقبت از بیمار را بهبود می‌بخشد.

توجه و علاقه شما به پیشرفت و به روزرسانی دانش حرفه‌ای شما را به عنوان یک دندانپزشک یا لابراتوریست قابل تحسین می‌دانیم. کارگاه‌های آموزشی ما با هدف به اشتراک گذاری آخرین دستاوردها، تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های روز دندانپزشکی برگزار می‌شوند.

کارگاه‌های ما توسط تیم متخصص و مجربی از دندانپزشکان و متخصصان صنعت دندانپزشکی برگزار می‌شوند. این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با همکاری با همسالان خود، از تجربیات و دانش بیشتری بهره‌برداری کنید و روابط حرفه‌ای برقرار کنید.

طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت چیست؟

طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت، شامل ایجاد الگوها یا راهنماهای سفارشی است که به قرار دادن دقیق ایمپلنت‌های دندانی کمک می‌کند. این تکنیک بر اساس مدل‌های دیجیتالی یا فیزیکی دقیق از آناتومی دهان بیمار استفاده می‌کند و امکان ایجاد یک رویکرد مناسب را برای کاشت ایمپلنت به ارمغان می‌آورد. همچنین این روش با استفاده از فناوری پیشرفته مانند طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و پرینتر سه بعدی، به دندانپزشکان یا جراحان دهان در تعیین موقعیت، زاویه و عمق ایده‌آل برای کاشت ایمپلنت کمک می‌کند.

هدف اصلی طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت، افزایش دقت جراحی، به حداقل رساندن خطرات احتمالی و بهینه‌سازی نتیجه کلی روش‌های کاشت دندان است. این ابزارهای سفارشی شده با ارائه راهنمای دقیق برای قرار دادن ایمپلنت، حاشیه خطا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند و اطمینان می‌دهند که ایمپلنت‌ها با نهایت دقت نسبت به آناتومی منحصر به فرد دهان بیمار قرار می‌گیرند. این رویکرد مبتنی بر فناوری نه تنها فرآیند جراحی را ساده می‌کند، بلکه به بهبود و تسریع نتایج پس از عمل، و همچنین افزایش رضایت بیمار کمک می‌کند.

مزایا و کاربردهای طراحی سرجیکال گاید

در دندانپزشکی دیجیتال

آیا دوست دارید با ما کار کنید؟

 استفاده از سیستم های طراحی سرجیکال گاید در دندانپزشکی دیجیتال، دقت بالایی را در برنامه‌ریزی و انجام جراحی‌های دندانی فراهم می‌کند. این ابزارها به جراحان اطلاعات دقیقی در مورد موقعیت دندان‌ها، عصب‌ها، عروق و سایر عناصر حیاتی فراهم می‌کنند.

طراحی سرجیکال گاید در دندانپزشکی دیجیتال به جراحان امکان می‌دهد از قبل مراحل جراحی را برنامه‌ریزی کرده و خطاهای احتمالی را کاهش دهند. این امر منجر به کاهش زمان جراحی، بهبود نتایج و کاهش عوارض پس از جراحی می‌شود.

با استفاده از طراحی سرجیکال گاید، جراحان دندانپزشکی می‌توانند به طور دقیق نقاط دسترسی و مسیرهای جراحی رادر نظر داشته باشند. این باعث افزایش کارآیی و بهبود فرایند جراحی می‌شود.

 با استفاده از سرجیکال گاید، جراحان دندانپزشکی قادرند مراحل جراحی را بهبود بخشند و زمان انجام جراحی را کاهش دهند. این امر به همراه کاهش خطاها، منجر به کاهش استرس و ناراحتی بیماران می‌شود.

با استفاده از طراحی سرجیکال گاید، جراحان دندانپزشکی قادرند نتایج جراحی را پیش از انجام واقعی آن تحلیل کنند. این امکان به جراحان کمک می‌کند تا پیش بینی دقیقتری از نتایج جراحی داشته باشند و برنامه‌ریزی مناسبی را برای درمان بیماران انجام دهند.

روش‌های طراحی سرجیکال گاید در دندانپزشکی دیجیتال

اسکن سه بعدی

ابتدا با استفاده از دستگاه‌های اسکن سه بعدی، تصاویر دقیقی از دندان‌ها و محیط فکس‌ها به دست می‌آید.

نرم‌افزارهای طراحی

سپس با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی پیشرفته، نقشه‌های دقیق سرجیکال گاید تهیه می‌شوند. این نقشه‌ها شامل مسیرهای جراحی، نقاط دسترسی و سایر اطلاعات مربوط به جراحی می‌باشند.

چاپ سه بعدی

در ادامه، با استفاده از فناوری چاپ سه بعد، سرجیکال گاید تولید می‌شود. این گاید به طور سفارشی برای هر بیمار تهیه می‌شود و به جراح در هنگام انجام جراحی کمک می‌کند.

1. گاید tooth borne

“tooth borne در میان رایج‌ترین روش‌های سرجیکال گاید مورد استفاده برای یک یا چند واحد، سازگاری را در موقعیت‌های بالینی مختلف ارائه می‌دهد، کاشت ایمپلنت‌های دندانی را تسهیل می‌کند و نتایج قابل پیش‌بینی را تضمین می‌نماید.“

1. گاید tooth borne

2. گاید mucosal- borne

“همانطور که از نام آن مشخص است، این گاید از بافت نرم داخل دهان (اینترااورال) پشتیبانی می‌کند. mucosal- borne به طور معمول بر اساس یک پروتز متحرک موجود ساخته می‌شود و به کاشت ایمپلنت کمک می‌کند. با این حال، در این روش به دلیل حرکت بالقوه ایمپلنت‌های مخاطی، خطر جابجایی ایمپلنت در جهات مختلف وجود دارد.“

2. گاید mucosal- borne

3. گاید bone-borne

“این نوع از طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت، به طور خاص برای بیماران full arch مورد استفاده قرار می‌گیرد، از تحمل بار در شاخه‌های استخوان آلوئول پشتیبانی می‌کند، به هدایت کاشت ایمپلنت در قوس‌های فک بالا و فک پایین کمک می‌کند و آنها را در جهت کرونا آپیکال هدایت می‌نماید.“

3. گاید bone-borne
Surgical Guide Design

انواع طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت

در جراحی‌های ایمپلنت، از انواع مختلف طراحی‌های سرجیکال گاید استفاده می‌شود، که هر کدام برای رفع نیازهای خاص بیمار و جراحی ابداع شده‌اند. برخی از انواع رایج آنها عبارتند از:

Surgical Guide

مراحل طراحی سرجیکال گاید در جراحی‌های ایمپلنت

برنامه‌ریزی بالینی

برنامه‌ریزی بالینی جامع در جهت بررسی سلامت دهان و دندان بیمار، بوسیله تصویربرداری تشخیصی مانند سی تی اسکن یا اسکن داخل دهانی.

دندانپزشکی دیجیتال

استفاده از دندانپزشکی دیجیتال و پرینتر سه بعدی برای تشخیص زوایا و عمق بهینه ایمپلنت بر اساس آناتومی و نیازهای ترمیمی بیمار.

انتقال داده‌ها

انتقال داده‌ها و اسکن‌های بیمار به شرکت‌های تخصصی مربوطه.

طراحی ایمپلنت

برنامه‌ریزی و طراحی ایمپلنت پلنینگ توسط شرکت و به دنبال آن ارائه اطلاعات برای بررسی توسط دندانپزشک.

ساخت سرجیکال گاید

ساخت سرجیکال گاید توسط شرکت به صورت سفارشی بر اساس نیاز بیمار و سپس ارسال آن به مطب دندانپزشکی.

ارسال رادیوگرافی

ارسال رادیوگرافی پس از کاشت ایمپلنت به شرکت برای ارزیابی درمان و کسب تاییدیه در جهت موفقیت‌آمیز بودن روش جراحی.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.